Economist coordonator, responsabil de analiza riscului sistemic

Banca Națională a Moldovei
Город: Кишинев
Образование: Университет, институт
Опыт работы: От 1 года
Зарплата: Не указана
График: Полный день
Obiectivul/scopul postului:
Analiza sistemului financiar și la nivel de sectoare economice și identificarea riscurilor sistemice care pot afecta stabilitatea financiară.
Cerințe minime obligatorii:

Studii superioare de licență, ciclul I în domeniul economic sau statistic. Pentru persoanele cu diplome de studii obținute în străinătate se vor indica calificările (ex. GPA, etc.), obținute în țară si/sau instituțiile de învățământ respective;
Experiență de minim 1 an în domeniul economic, financiar, bancar sau statistic;
Cunoștințe de bază în domeniile: macroeconomie, statistic și de analiză a datelor; cunoașterea actelor normative oficiale ale Băncii Naționale a Moldovei ce țin de activitatea băncilor;
Competențe digitale medii a aplicațiilor MS Office;
Competențe lingvistice: cunoașterea limbii române la nivel avansat; cunoașterea limbii engleze la nivel intermediar;
Competențe: profesionalism, integritate, responsabilitate, lucru în echipă, orientare spre rezultat, credibilitate, capacitatea de a rezolva probleme, perseverență, învățare și dezvoltare continuă.
Alte abilități și aptitudini: abilități de analiză și cercetare, spirit de creativitate și flexibilitate.

Cerinţe suplimentare ce vor constitui un avantaj:
Cunoștințe de operare a aplicațiilor de business intelligence și/sau a aplicațiilor statistice.
Principalele atribuții:

Rulează regulat modelele de testare la stres a solvabilității/lichidității pentru entitățile supravegheate;
Actualizează studiile și analizele efectuate în cadrul Direcției;
Înaintează propuneri privind îmbunătățirea analizelor și studiilor efectuate;
Actualizează tablourile de risc pentru sectoarele analizate în vederea monitorizării riscului sistemic.

Beneficiile oferite de BNM:

Experiență profesională într-o bancă centrală;
Oportunități extinse de dezvoltare profesională și personală;
Mediu de muncă modern și prietenos;
Flexibilitate în programul de muncă;
Pachet salarial competitiv;
Atmosferă dinamică într-o echipă de profesioniști.

Termen-limită:
13 septembrie 2024.
Pentru participarea la concurs, completaţi formularul CV-ului online sau puteţi expedia CV-ul dvs. pe adresa recrutare@bnm.md sau depuneţi CV-ul in format fizic la sediul BNM, pe adresa: bd. Grigore Vieru nr.1, mun. Chişinău, cu specificarea postului dorit. Pentru detalii ne puteţi contacta la numărul de telefon 022- 822-158.
Vor fi contactate prin e-mail doar persoanele care întrunesc condiţiile concursului.
Recomandăm insistent să consultaţi bibliografia de mai jos înainte de a fi invitat la concurs.
Bibliografie:

Legea cu privire la activitatea băncilor, nr.202/2017;
Legea cu privire la Comitetul Național de Stabilitate Financiară, nr.209/2018;
Strategia privind politica macroprudențială a Băncii Naționale a Moldovei;
Actele, politicile, recomandările autorităților internaționale (Fondul Monetar International, Bank for International Settlements – BIS, Comitetul European pentru Risc Sistemic) privind stabilitatea financiară, politica macroprudențială și prevenirea riscului sistemic;
Standardele de supraveghere bancară Basel III;
Cercetări, analize și practicile naționale și internaționale privind aplicarea instrumentelor macroprudențiale;
Manuale de teorie economică, macroeconomie, statistică, econometrie.
Прикрепить CV CV с сайта
Прикрепить CV

Укажите ваше Имя и Фамилию

Есть CV на сайте? Вход
Отправить CV

Укажите желаемую вакансию

Добавить сопроводительное письмо
Закрыть
Готово!
Твое резюме успешно отправлено 🥳
Закрыть